Skip to main content
egészségügyEurópai Uniófenntartható fejlődésjogközigazgatás: magyarközigazgatási informatika

Az Európai Bizottság 151 új reformprojektet (5 magyart) támogat a tagállamokban

Szerző: 2023. március 26.No Comments

„A Bizottság a Technikai Támogatási Eszköz (TSI) keretében 151 új projektet hagyott jóvá, hogy 2023-ban valamennyi tagállamot támogassa a mintegy 326 korszerű reform előkészítésében, megtervezésében és végrehajtásában.

A támogatott projektek a tagállamok által megfogalmazott reformigényre reagálnak, ugyanakkor szorosan igazodnak az Európai Uniónak a modern és hatékony közigazgatásra, a fenntartható növekedési stratégiákra és a reziliens gazdaságokra vonatkozó prioritásaihoz.

Több reformprojekt a helyreállítási és rezilienciaépítési tervek és a REPowerEU terv kihívásaihoz is kapcsolódik.

Fokozott együttműködés a tagállamok közigazgatási szervei között

A 2023-as új projektek esetében a TSI továbbra is nagy hangsúlyt fektet a tagállami közigazgatási szervek operatív kapacitásának és hatékonyságának javítására. Ezzel összefüggésben egy új kezdeményezés indul – a közigazgatási együttműködési csereprogram (PACE) –, amelynek célja az egymástól való tanulás és a bevált módszerek előmozdítása a különböző tagállamok köztisztviselői körében a közigazgatási kapacitás, valamint a szakpolitikai döntéshozatali és végrehajtási készségek megerősítése érdekében.

Az idei év során a TSI a tagállamok közötti együttműködést több országot átfogó projektek révén is erősíteni fogja, amelyekre minden eddiginél nagyobb számban kerül sor: a tervben 33 több országra kiterjedő reformprojekt és 10 több régiót érintő projekt szerepel. Az Európai Bizottság az egymástól való tanulás előmozdítása és közös megközelítések kidolgozása révén támogatni fogja a tagállamokat a közös kihívások kezelésében, ugyanakkor testre szabott támogatást nyújt az egyes tagállamoknak vagy régióknak.

Továbbra is előtérben a legfontosabb közös prioritásokhoz kapcsolódó reformok

A 2023-as TSI-projektek továbbra is támogatni fogják a tagállamokat a zöld és digitális átállás megvalósítását célzó reformok megtervezésében és végrehajtásában. A 2023-as TSI-projektek 32%-a a zöld megállapodás célkitűzéseinek végrehajtására, 40%-a pedig a digitális átállásra és innovációra irányul.

Az Ukrajnával való szolidaritás megerősítése és eszköztárunk hatékonyabb felhasználása érdekében a TSI támogatni fogja a tagállamokat az Oroszországgal szembeni szankciók végrehajtásában. Például a vagyoni eszközök befagyasztásának javítása érdekében az eszköz elő fogja segíteni a vállalatok tényleges tulajdonosának vagy az irányítást gyakorló személynek az azonosítását. A TSI a szankciók kijátszásának megelőzése érdekében a kriptoügyletek nyomon követését, valamint a nemzeti hatóságok szankciók végrehajtására vonatkozó hatásköreinek feltérképezését is segíti.

Ezen túlmenően a TSI a készségek európai évében több tagállamot is támogatni fog nemzeti készségstratégiájuk kialakításában a szakemberhiány és a strukturális munkaerőhiány leküzdése érdekében.

A TSI kiemelt kezdeményezéseinek széles körű megvalósítása

A reformok egyharmada az energiaügy, a közigazgatás, az államháztartás, a migránsok integrációja és az egészségügy területét érintő kiemelt projektekhez kapcsolódik. Az integrált ellátással kapcsolatos kiemelt kezdeményezés például azokat a tagállamokat célozza meg, amelyek az egészségügyi rendszerek interoperabilitásának és digitalizációjának javítására irányuló reformokat terveznek és kívánnak végrehajtani.

Háttér-információk

A TSI a Bizottság fő eszköze arra, hogy a nemzeti hatóságok kérésére technikai támogatást nyújtson az EU-n belüli reformokhoz. Az eszköz, amely a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keret részét képezi, elődjének, a strukturálisreform-támogató programnak a sikerére épít. 2017 óta a két eszköz együttesen több mint 1 500 technikai támogatási projekt végrehajtását segítette elő a tagállamokban.

A TSI keresletvezérelt eszköz, amely testre szabott szakértelmet biztosít a támogatást évente kérelmező tagállami hatóságok számára. Ezt követően a kérelmeket a Bizottság értékeli és kiválogatja. Létrehozása óta ez a rugalmas eszköz gyorsan alkalmazkodott a tagállamok újonnan felmerülő szükségleteihez, például a Covid19-világjárványhoz és az Oroszország Ukrajnával szemben provokáció nélkül indított támadására adott válaszhoz. Fontos szerepet játszott abban is, hogy segítse a tagállamokat helyreállítási és rezilienciaépítési terveik, valamint a területi igazságos átmenet terveik kidolgozásában.

A TSI-ből támogatásra jogosult projektek közé tartoznak – egyebek mellett – a közigazgatás, az államháztartási gazdálkodás, a migrációkezelés, az üzleti környezet, a pénzügyi szektor, a munkaerőpiac, az oktatási rendszerek, a szociális szolgáltatások, a veszélyeztetett gyermekek támogatása, az egészségügy, a zöld átállás és a kiberbiztonság terén végrehajtandó reformok.

További információk

A reformtámogatásról szóló honlap

Technikai Támogatási Eszköz (TSI) (europa.eu)

Tájékoztatók a tagállamok reformprojektjeiről

A TSI 2023-es éves munkaprogramja

Kérdések és válaszok a 2023. évi technikai támogatási eszközről

Idézet(ek)

Örömmel jelentem be a Technikai Támogatási Eszköz keretében megvalósuló új reformprojekteket, amelyekből valamennyi tagállam részesülhet. Ez az eszköz elengedhetetlennek bizonyult a tagállamok számára ahhoz, hogy a bizonytalan időkben boldogulni tudjanak. A nemzeti, regionális és helyi közigazgatási szervek EU-szerte egyre nagyobb mértékben profitálnak a TSI-ből. A támogatási kérelmek nagy száma egyértelműen jelzi a kulcsfontosságú reformok iránti növekvő igényt, az azok megvalósítására irányuló eltökéltséget, valamint a TSI által nyújtott szakértelem és támogatás értékességét. 2023-ban a TSI fontos szerepet fog játszani a versenyképes nulla nettó kibocsátású gazdaság megteremtéséhez való hozzájárulásban, a készségek és a közigazgatási kapacitás fejlesztésében, valamint a regionális és helyi közösségek életének felpezsdítésében. – Elisa Ferreira, a kohézióért és a reformokért felelős biztos – 21/03/2023”

Forrás:
A Bizottság 151 reformprojektet támogat a tagállamokban azok rezilienciájának és versenyképességének javítása érdekében; Európai Bizottság; 2023. március 21.
Lásd még:
Hungary, Technical Support Instrument – Country Factsheet; Európai Bizottság
Az Európai Bizottság 2023-ra az alábbi 5 reformtámogatási projektet hagyta jóvá Magyarország számára:
* Egy szemantikailag interoperábilis egészségügyi rendszer felé
* Egységes mikrohitelesítési rendszer és szabványok kidolgozása az egész életen át tartó tanulás és a változó munkaerő-piaci igényekhez való gyors alkalmazkodás elősegítése érdekében
Több országot is érintő projektek:
* A környezeti dimenziók integrálása az államháztartásba – a „Ne okozzon jelentős kárt” (Do No Significant Harm, DNSH) elvének megvalósítása az állami finanszírozási programban
* A nemzeti hatóságok hatásköreinek feltérképezése az EU korlátozó intézkedéseinek végrehajtása terén – Bevált gyakorlatok és jogalkotási ajánlások
* A tagállamok között a közigazgatási együttműködésről szóló irányelv (Directive on Administrative Cooperation, DAC) összefüggésében kicserélt adózási információk minőségének és felhasználásának javítása